Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Hajnówce

25

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej - patronki ziemi i jej bujnej roślinności.

 

Tego dnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Również Hajnowianie uroczyście obchodzili ten dzień. Przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku (na ulicy Łagodnej) zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, duchowni obu wyznań, radni sejmiku, miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i Wojska Polskiego, a także mieszkańcy Hajnówki.

Uroczystość rozpoczęła się Hymnem Państwowym oraz wprowadzeniem warty (18 Białostockiego pułku rozpoznawczego i funkcjonariuszy Straży Granicznej w Białowieży) oraz pocztów sztandarowych (Aresztu Śledczego w Hajnówce, Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Hajnówce). Uroczystość prowadził proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Ks. kan. Józef Poskrobko tradycyjnie powitał wszystkich przybyłych gości i mieszkańców Hajnówki. Przedstawił okoliczności spotkania przy pomniku, a także po raz kolejny podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania i organizacji uroczystości. Według przekazu najstarszych hajnowian, w miejscu tym spoczęły prochy polskich żołnierzy, którzy walczyli przeciwko wojskom sowieckim na przełomie 1914 – 1920 roku. W mszy polowej przewodniczył ks. dr hab. prof. Tadeusz Syczewski, rektor seminarium w Drohiczynie i Wikariusz Biskupa Drohiczyńskiego.

Podczas wystąpienia okolicznościowego głos zabrali: Senator, Minister Rolnictwa – Tadeusz Romańczuk, Poseł na Sejm RP - Krzysztof Jurgiel i Burmistrz Miasta Hajnówka – Jerzy Sirak, który nawiązał do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejnym punktem programu uroczystości było złożenie wieńców przy pomniku. Hołd poległym żołnierzom oddały następujące delegacje:

Uroczystość zakończyła się koncertem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka i występem hajnowskich mażoretek, pod kierunkiem Marii Gierasimiuk.

Wielką atrakcją dla małych i dużych pasjonatów militariów była prezentacja sprzętu wojskowego, na którym obecnie bazuje Wojsko Polskie. 14 batalion lekkiej piechoty wystawił stoisko promocyjne, zorganizował pokaz pojazdów, uzbrojenia i sprzętu jakim dysponuje żołnierz. Dzięki praktycznej prezentacji ratownika medycznego z batalionu można też było dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy.

Na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego przy Pomniku-Krzyżu na Międzytorach zaprosił Burmistrz Miasta Hajnówka i proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, 19 sierpnia, w hajnowskim amfiteatrze odbędzie się wyjątkowy Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Cmentarz Żołnierzy Polskich z 1920 roku na Osiedlu Międzytory w Hajnówce przy ul. Łagodnej

 

Emilia Rynkowska


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.