Inauguracja 34. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

26

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zainaugurowały dwa wyjątkowe chóry: Chór Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Hajnówce, pod dyrygenturą ks. Pawła Korszaka i Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pod dyrygenturą profesora dr hab. Włodzimierza Wołosiuka, wieloletniego jurora festiwalu. Partie solowe wykonali: Justyna Charkiewicz, Kamil Wasiluk oraz Bogdan Kuźmiuk, Jakub Grabowski i Adam Tomaszewski.

 

Zebranych w Soborze Świętej Trójcy gości i mieszkańców miasta Hajnówka powitał Dyrektor Festiwalu Ks. Mitrat Michał Niegierewicz. Szczególnie podziękował on za przybycie zwierzchnikowi cerkwi prawosławnej Jego Ekscelencji Wielce Błogosławionemu Sawie Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski, jak również przybyłemu po raz pierwszy do naszej świątyni – Jego Eminencji Biskupowi Drohiczyńskiemu prof. dr hab. Tadeuszowi Pikusowi.

Śpiew liturgiczny ma nas zaprowadzić do nieba – stwierdził metropolita Sawa. - Zbawienie jest bowiem celem życia ziemskiego. Przez śpiew chóry łączą się z chórami anielskimi i znajdują swoje miejsce na orbicie obcowania bożego we wszechświecie. (…) Śpiew jest najczystszym głosem naszej duszy. Jest jak powietrze, jak balsam, który koi obolałą duszę ludzką i wznosi ku niebu. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, to głos naszej miłości ku temu, który jest świętym. Tak trzeba pojmować coroczne nasze śpiewanie w Hajnówce. Jednocześnie jest to deklaracja światu kto jest naszym Panem, kto jest naszym Bogiem. Śpiew, to głos Boga w nas, ludziach. On nigdy nie może zamilknąć. On żyje i żyć będzie, bowiem każda nuta jest jak boskie tchnienie. Każdy utwór wyśpiewany to symfonia Chrystusowego zwycięstwa nad szatanem.

O przesłaniu, jakie niesie za sobą śpiew mówił również Biskup Drohiczyński prof. dr hab. Tadeusz Pikus. - Festiwal jest swoistym hymnem na cześć Zmartwychwstałego. (…) Dla nas jest ważne, żebyśmy umieli mocno chodzić po ziemi, stąpać po niej, żyć, pracować i odpoczywać, ale również wraz z Chrystusem stojąc u wrót bram żebyśmy umieli też patrzyć w niebo. (...) Przywołując słowa św. Augustyna „Kto śpiewa - dwa razy się modli”. Przy takiej muzyce, gdzie wykorzystany jest najwspanialszy instrument, jakim jest głos ludzki, to nie tylko dwa razy się modlimy, ale trzy. Bowiem dwa razy modlą się ci, którzy śpiewają, ale również modlą się ci, którzy tego słuchają.

Zaproszenie na koncert inauguracyjny przyjęli również posłowie na Sejm RP Eugeniusz Czykwin i Aleksander Sosna, Wojewoda Podlaski Andrzej Meyer, Przedstawiciel Zarządu Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski, Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, Przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku Jan Syczewski, Prezes Radia Białystok Władysław Prochowicz oraz tegoroczna komisja konkursowa, przedstawiciele duchowieństwa obu wyznań, lokalnych samorządów i podległych im jednostek, służb mundurowych, a także sponsorzy.

Tradycyjnie, podczas inauguracji festiwalu Metropolita Sawa pobłogosławił chórzystów i słuchaczy. Przepiękną pieśń Gaude Mater Polonia, wykonał chór pod dyrekcją dr hab. Włodzimierza Wołosiuka.

Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej otworzył Burmistrz Miasta Hajnówka - Jerzy Sirak.

- Już 34 raz w murach soboru Świętej Trójcy w Hajnówce będą rozbrzmiewały wspaniałe głosy chórów z Polski i świata. (…) Dziękuję organizatorom i wszystkim chórom, które przyjęły zaproszenie i przyjechały do Hajnówki, żeby zaprezentować swój talent i kunszt artystyczny. Dziękuję wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, dzięki którym organizacja tego Festiwalu w 2015 r. stała się możliwa. Dla mnie i dla wszystkich mieszkańców Hajnówki każda kolejna edycja Festiwalu jest wielkim wydarzeniem.

Wzorcem lat ubiegłych podczas inauguracji festiwalu wręczane są zostały nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. To szczególne wyróżnienie otrzymało jwielu hierarchów, wybitnych teologów, uczonych, ludzi kultury, artystów, przedsiębiorców, nie tylko związanych z prawosławiem. Uroczystego wręczenia honorowych medali i dyplomów dokonali Eugeniusz Czykwin i Anna Radziukiewicz. Nagrody przyznaje "Przegląd Prawosławny". Kapituła, przy wyborze laureatów, bierze pod uwagę zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. W tym roku wyróżniono: monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie z przełożoną ihumenią Michaiłą, prof. Goran Janićijević, serbski ikonopisiec, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, związana z Uniwersytetem w Białymstoku historyk Irena Matus oraz, na ręce kierującego redakcją Aleksandra Wasyluka, portal cerkiew.pl.

  • Monaster w Gródku koło Równego, należy do kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Ma wielosetletnią tradycjię. Reaktywowany w 1993 roku, rozwija się niezwykle prężnie. Nad odrodzeniem wiary w zachodniej części kraju wytrwale pracuje 140 mniszek, które rozwijają pracę oświatową, kulturalną, charytatywną, podtrzymując przy tym bliskie więzi z prawosławiem w Polsce.
  • Prof. Goran Janićijević jest prorektorem belgradzkiej Akademii Sztuki Cerkiewnej i dziekanem katedry fresków na tej uczelni. Autor, malowideł w ponad czterdziestu cerkwiach w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Węgrzech, w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Niedawno. Na osobistą prośbę patriarchy Ireneusza, wykonał polichromie w kaplicy św. Mikołaja (Velimirovicia), należącej do parafii św. Jana Teologa na Bacieczkach w Białymstoku. Jako wybitny znawca dawnej sztuki rozpisywania cerkwi pracował przy renowacji malowideł w wielu świątyniach, przywracając im dawny blask.
  • O. Heikki Huttunen jest obecnie przewodniczącym Fińskiej Rady Ekumenicznej, koordynatorem duszpasterstwa imigrantów i ogólniej mniejszości narodowych i etnicznych w Finlandii (nazywają go z tej racji "wielokulturowym księdzem”), w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych stał na czele Syndesmosu, a w Światowej Radzie Kościołów kierował departamentem do spraw młodzieży. Helena Pavinski, której przodkowie wywodzili się z Rosji, urodziła się w Finlandii i pracowała w fińskiej służbie dyplomatycznej, będąc jednocześnie przykładem osoby świeckiej całe życie zaangażowanej w sprawy Cerkwi i wytrwale na jej rzecz działającej. Oboje nagrodzeni zostali z podobnym uzasadnieniem – za pomoc, jakiej udzielili w latach osiemdziesiątych i później rodzącemu się Bractwu Młodzieży Prawosławnej i powstającemu w tamtym czasie "Przeglądowi
  • Prawosławnemu”.
  • Aleksander Wielko jest literatem, pracownikiem naukowym i redaktorem naczelnym wydawnictwa Białoruskiego Egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Pisze dla dzieci i młodzieży (dwadzieścia pięć książek o prawosławnych świętych) i dla dorosłych (historyczne prace popularnonaukowe oraz cztery tomy wywiadów i przemyśleń patriarchy Cyryla, metropolitów Hilariona, Filareta i Klimenta). Wydawnictwo, którym kieruje, blisko współpracuje z prawosławnymi wydawnictwami w Polsce, m.in. hajnowskim Bratczykiem.
  • Dr hab. Irena Matus jest autorką wielu książek, w tym cyklu poświęconego oświacie cerkiewno-parafialnej w końcu XIX i na początku XX wieku oraz cieszącej się ogromnym powodzeniem pracy etnograficznej "Lud nadnarwiański”. Kapituła chciała jednak w szczególny sposób wyróżnić jej ostatnią pracę "Schyłek unii i powrót do prawosławia w latach 30. XIX wieku w Obwodzie Białostockim”.
  • Portal internetowy cerkiew.pl nie jest oficjalną stroną Cerkwi w Polsce. Portal działa od 2002 roku i powstał jako oddolna inicjatywa grupy świeckiej młodzieży, poszukującej, w nowoczesnej formie, szybkich, rzetelnych informacji o prawosławiu i życiu Cerkwi na świecie. Zamieszcza także reportaże, wywiady, artykuły publicystyczne, porady itp. Dziesięć lat temu powołano portal orthphoto.net, na którym pięć tysięcy użytkowników z osiemdziesięciu krajów umieściło już około 75 tys. fotografii. Oba łączy osoba założyciela, Aleksandra Wasyluka.

Emilia Rynkowska


 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.