Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach projektu systemowego pod nazwą „Instrument Szybkiego Reagowania" ogłosiła dnia 28 grudnia 2012 r. rozpoczęcie naboru przedsiębiorców do udziału w usłudze.
Celem Usługi jest złagodzenie negatywnych skutków zmiany gospodarczej.
W ramach Usługi przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie na opracowanie Planów Rozwoju oraz w ramach tych planów na usługi doradcze, szkoleniowe lub outplacementowe – wedle zdiagnozowanych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wsparcie to może być udzielane w formie pomocy de minimis (co do zasady nie wymaga to wnoszenia wkładu własnego przez przedsiębiorców) lub w formie pomocy publicznej.
O udział w Usłudze może się ubiegać przedsiębiorca, który spełnia łącznie następujące warunki:
Spełnia jeden z poniższych warunków:
Do udziału w Usłudze w ramach niniejszego naboru zostanie wyłonionych co najmniej 63 przedsiębiorców, w tym4:
1) co najmniej 2 mikroprzedsiębiorców;
2) co najmniej 45 małych i średnich przedsiębiorców;
3) co najmniej 16 dużych przedsiębiorców.
Przewidywana kwota wsparcia udzielona przedsiębiorcom wyłonionym do udziału w Usłudze w ramach niniejszego naboru wyniesie 10.428.103,75 PLN.
Zgłoszenia do Usługi będą składane przez przedsiębiorców poprzez stronę internetową www.isr.parp.gov.pl, która jest częścią internetowego systemu rejestracji przedsiębiorców.
Zgłoszenie do Usługi dokonywane jest na następujących zasadach:
Termin zakończenia naboru upływa w dniu 28 lutego 2013 r., przy czym formularze aplikacyjne muszą zostać złożone najpóźniej do dnia 11 lutego 2013 r.
Więcej informacji o Usłudze i naborze, w tym Regulamin naboru, można uzyskać na stronie www.isr.parp.gov.pl.
1 Za przedsiębiorcę zagrożonego uznaje się:
2 Przez strukturę organizacyjną należy rozumieć np. przedstawicielstwa, filie, oddziały.
3 Określenie województwa, na terenie którego pracownik wykonuje pracę, następuje na podstawie miejsca wykonywania pracy określonego w umowie z pracownikiem. Jeśli w umowie z pracownikiem zapisano, że miejscem wykonywania pracy jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub obszar kilku województw i charakter pracy uzasadnia taki zapis (np. w przypadku przedstawicieli handlowych), należy uznać, że uczestnicy szkoleń wykonują pracę w min. 2 województwach. Jeśli w umowie nie wskazano miejsca wykonywania pracy, to należy uznać, że województwo, na terenie którego pracownik wykonuje pracę, jest tożsame z województwem, w którym znajduje się siedziba pracodawcy. W przypadku grupy przedsiębiorców warunek ponadregionalności jest spełniony, jeżeli przedsiębiorcy mają siedziby lub struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Przez grupę przedsiębiorców należy rozumieć przedsiębiorców powiązanych lub partnerskich w rozumieniu definicji „przedsiębiorstwa powiązanego" i „przedsiębiorstwa partnerskiego" zamieszczonych w Załączniku I do Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 800/200810 bądź powiązane umowami franczyzy, agencyjnymi, działające wspólnie na podstawie wspólnej strategii lub współpracujące w formie powiązania kooperacyjnego lub klastra.
4 Zgodnie z definicją określoną w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3). Powyższe rozporządzenie znajduje się na stronie http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:214:0003:0047:pl:PDF
Pod tym adresem znajduje się cały tekst rozporządzenia, przy czym do określenia wielkości przedsiębiorstwa wystarczy załącznik nr 1 do tego rozporządzenia („Definicja małych i średnich przedsiębiorstw").
Źródło: www.isr.parp.gov.pl.
Opracowała:
Alicja Orzechowska
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
ul. Ks. I. Wierobieja 30 lok. 18
17-200 Hajnówka
Tel. 85 682 51 87
Enterprise Europe Network
BISNEP Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.